Coaching Staff
Head Coach: Mrs. Jamie Jung
Assistant Coach: Mrs. Lindsay Timmermann
Competition Schedule 2023-2024
ICCA Invitationals
December 9, 2023: Highland High School
December 17, 2023: Edwardsville High School
January 13, 2024: Mater Dei Catholic High School
January 14, 2024: Central Community High School
ICCA Championships
January 6, 2024: Bank of Springfield Center, Springfield
IHSA Sectional
January 27, 2024: location tba
IHSA State Finals
February 2-3, 2024: Grossinger Motors Arena, Bloomington
Coaching Staff
Head Coach: Mr. Colten Strotheide
DATE | TIME | EVENT | LOCATION |
---|---|---|---|
August 26 | 9:00 a.m. | Mascoutah Kickoff | Mascoutah Middle School |
September 2 | 8:30 a.m. | Granite City Invitational | Wilson Park |
September 9 | 9:00 a.m. | Belleville West Invitational | Belleville West HS |
September 13 | 4:00 p.m. | Collinsville Invitational | Collinsville HS |
September 16 | 9:00 a.m. | Highland Invitational | Alhambra Fireman & Legion Park |
September 18 | 4:30 p.m. | Nashville Invitational | Washington County Conservation Area |
September 23 | 9:00 a.m. | Freeburg Invitational | Smithton Community Park |
September 27 | 4:00 p.m. | Triad Invitational | Triad HS |
September 30 | 9:00 a.m. | Wesclin Invitational | Wesclin HS |
October 7 | 9:30 a.m. | Centralia Invitational | Foundation Park |
October 14 | 9:00 a.m. | St. Anthony Invitational | Mid-America Motorworks |
October 21 | 10:00 a.m. girls 11:00 a.m. boys |
IHSA Class 1A Wesclin Regional | Wesclin HS |
October 28 | 9:00 a.m. girls 10:00 a.m. boys |
IHSA Class 1A Benton Sectional | Benton City Park |
November 4 | 9:00 a.m. girls 10:00 a.m. boys |
IHSA Class 1A State Final Meet | Detweiller Park |
updated 10-31-23 |
Coaching Staff
Head Coach: Mr. Jim Stiebel
Assistant Coaches: Mr. Gregg Cox, Mr. Randy Dooley, Mr. Trevor Durham, Mr. Robert Hochbaum, Mr. Daniel Litteken, Mr. Dennis Litteken, Mr. Mark Loepker, Mr. Glenn Monken, Mr. Brandon Murphy, and Mr. Mike Scheibel
DATE | TIME | OPPONENT | LOCATION |
---|---|---|---|
August 26 | 7:00 p.m. | Columbia | Away |
September 1 | 7:00 p.m. | Central | Away |
September 8 | 7:00 p.m. | Effingham | Away |
September 15 | 7:00 p.m. | Madison | Home |
September 22 | 7:00 p.m. | Macomb | Home |
September 29 | 7:00 p.m. | Marquette | Home |
October 6 | 7:00 p.m. | Althoff | Away |
October 13 | 7:00 p.m. | St. Teresa | Home |
October 20 | 7:00 p.m. | Mt. Zion | Away |
October 28 | 1:00 p.m. | Carmi IHSA Class 2A State Playoffs |
Away |
November 4 | 1:00 p.m. | Johnston City IHSA Class 2A State Playoffs |
Home |
updated 10-31-23 |
DATE | TIME | OPPONENT | LOCATION |
---|---|---|---|
August 26 | 9:00 a.m. | Freeburg Jamboree (Fr) | Away |
August 28 | 6:00 p.m. | Columbia (JV) | Home |
September 4 | 6:00 p.m. | Central (JV) | Home |
September 11 | 6:00 p.m. | Effingham (JV) | Home |
September 21 | 6:00 p.m. | Salem (Fr) | Home |
October 9 | 1:00 p.m. | Althoff (JV) | Away |
October 18 | 6:00 p.m. | Mt. Zion (JV) | Home |
updated 8-22-23 |
Coaching Staff
Head Coach: Mr. Brad Kampwerth
Assistant Coach: Mr. Tom Detmer
NOTE: Home matches are held at Bent Oak Golf Course, 1725 South Broadway, Breese
DATE | TIME | OPPONENT(S) | LOCATION |
---|---|---|---|
August 15 | 1:00 p.m. | Alton Redbird Tee-Off Classic (V) | Away (Spencer T. Olin Golf Course) |
August 16 | 3:30 p.m. | Highland (JV) | Home |
August 17 | 1:00 p.m. | The Battle at Rend Lake (V) | Away (Rend Lake Golf Course) |
CANCELED August 21 | 3:30 p.m. | O'Fallon (JV) | Home |
CANCELED August 22 | 1:30 p.m. | Catholic Schools Invitational (V) | Away (Acorns Golf Links) |
CANCELED August 25 | 1:00 p.m. | Dick Gerber Invitational (V) | Away (Annbriar Golf Course) |
CANCELED August 26 | 8:00 a.m. | Dick Gerber Invitational (V) | Away (Belk Park Golf Course) |
August 29 | 3:30 p.m. | Columbia and Wesclin (JV-V) | Away (Governors Run Golf Course) |
August 30 | 3:30 p.m. | Central and Mascoutah (JV-V) | Home |
August 31 | 3:30 p.m. | Belleville West, Nashville, and Okawville (V) | Away (Nashville Municipal Golf Course) |
September 5 | 3:30 p.m. | Central and Nashville (JV-V) | Home |
September 6 | 3:30 p.m. | Central and Highland (JV) | Home |
September 7 | 1:00 p.m. | Metro-East Co-Ed Challenge (V) | Away (Cardinal Creek Golf Course) |
September 11 | 1:30 p.m. | Catholic Schools Invitational | Away (Acorns Golf Links) |
September 12 | 1:00 p.m. | Panther Classic (V) | Away (Tamarack Golf Course) |
September 13 | 1:00 p.m. | Wildcat Classic (V) | Away (Kokopelli Golf Club) |
September 15 | 2:00 p.m. | Central (JV-V) | Home |
September 18 | 3:30 p.m. | Highland (JV-V) | Away (Highland Country Club) |
September 20 | 3:30 p.m. | Carlyle (JV-V) | Home |
September 21 | 1:00 p.m. | Futures Tournament (JV) | Away (Tamarack Golf Course) |
September 23 | 8:00 a.m. | Cardinal Creek Classic (V) | Away (Cardinal Creek Golf Course) |
September 25 | 1:00 pm | Crusader Invitational (V) | Away (St. Clair Country Club) |
September 25 | 3:30 pm | Central (JV) | Home |
September 27 | tba | IHSA Class 1A Regional | tba |
October 2 | tba | IHSA Class 1A Sectional | tba |
October 6-7 | tba | IHSA Class 1A State Finals | Away (Prairie Vista Golf Course) |
updated 9-3-23 |
Coaching Staff
Head Coach: Mr. Kevin Kellermann
NOTE: Home matches are held at Bent Oak Golf Course, 1725 South Broadway, Breese
DATE | TIME | OPPONENT(S) | LOCATION |
---|---|---|---|
August 12 | 8:00 a.m. | Alton Kickoff Tournament (V) | Away (Rolling Hills Golf Course) |
August 15 | 4:00 p.m. | Central and Nashville (V) | Home |
August 19 | 1:00 p.m. | Marquette Blast Off Tournament (V) | Away (Spencer T. Olin Golf Course) |
August 21 | 3:30 p.m. | Althoff (JV-V) | Away (Stonewolf Golf Club) |
August 22 | 1:00 p.m. | Metro-East Shootout (V) | Away (Far Oaks Golf Club) |
August 24 | 4:00 p.m. | Central (V) | Home |
August 28 | 3:30 p.m. | Mascoutah (V) | Away (Cardinal Creek Golf Course)) |
August 31 | 3:30 p.m. | Columbia and Okawville (V) | Away (Roland Barkau Memorial Golf Course) |
September 5 | 1:00 p.m. | O'Fallon (V) | Away (Tamarack Golf Course) |
September 6 | 3:30 p.m. | Central and Nashville (V) | Home |
September 7 | 1:00 p.m. | Metro-East Co-Ed Challenge (V) | Away (Cardinal Creek Golf Course) |
September 8 | 1:00 p.m. | Okawville Invitational (V) | Away (Roland Barkau Memorial Golf Course) |
September 11 | 3:30 p.m. | Althoff (JV) | Away (Acorns Golf Links) |
September 12 | 3:30 p.m. | Highland (JV) | Away (Highland Country Club) |
September 12 | 4:00 p.m. | Centralia and Pinckneyville (V) | Away (Greenview Golf Course) |
September 13 | 4:00 p.m. | Greenville (V) | Away (Twin Oaks Golf Club) |
September 14 | 3:30 p.m. | Marissa, Okawville, and Red Bud (V) |
Away (Roland Barkau Memorial Golf Course) |
September 18 | 3:30 p.m. | Althoff (V) | Away (Yorktown Golf Course) |
September 20 | 4:00 p.m. | Althoff (JV) | Away (Legacy Golf Course) |
September 21 | 3:30 p.m. | Althoff (JV-V) | Away (Stonewolf Golf Club) |
September 26 | 4:00 p.m. | Central and Salem (V) | Home |
September 28 | tba | IHSA Class 1A Marquette Regional | Away (Spencer T. Olin Golf Course) |
October 2 | tba | IHSA Class 1A Roxana Sectional | Away (Belk Park Golf Course) |
October 6-7 | tbd | IHSA Class 1A State Final | Red Tail Run Golf Course |
updated 9-10-23 |
Coaching Staff
Head Coach: Mr. James Arnold
Assistant Coaches: Mr. Bobby Clancy and Mr. Max Etter
DATE | TIME | OPPONENT | LOCATION |
---|---|---|---|
CANCELED August 21 | 5:00 p.m. | Belleville East (V then JV) | Away |
CANCELED August 23 | 4:30 p.m. | Jersey (JV then V) | Away |
August 24 | 8:00 p.m. | Waterloo (V) | Away |
August 26 | 3:30 p.m. | Belleville West (V) | Home |
August 29 | 5:30 p.m. | Greenville (V) | Home |
August 30 | 4:30 p.m. | Centralia (JV then V) | Home |
August 31 | 5:00 p.m. | Maryville Christian (V) | Away |
September 5 | 4:30 p.m. | Wesclin (V then JV) | Away |
September 9 | 6:00 p.m. | Roxana (V then JV) | Away |
September 11 | 4:15 p.m. | Highland (JV then V) | Away |
September 14 | 4:30 p.m. | Granite City (JV then V) | Home |
September 15 | tba | Highland Tournament (JV) | Away |
September 16 | tba | Highland Tournament (JV) | Away |
September 18 | 5:30 p.m. | Althoff (JV then V) | Away |
September 19 | 6:00 p.m. | Gibault (V) | Away |
September 20 | 4:30 p.m. | Freeburg (JV then V) | Home |
September 23 | 11:00 a.m. | Duchesne at MO-IL Catholic Schools Shootout |
Away (Gordon Moore Park) |
September 25 | 4:30 p.m. | Fr. McGivney (V then JV) | Away |
September 26 | 4:30 p.m. | Central (JV then V) | Home |
September 28 | 4:30 p.m. | Marquette (JV then V) | Home |
September 30 | 1:00 p.m. | Teutopolis (JV then V) | Home |
October 2 | 4:30 p.m. | Hillsboro (JV then V) | Home |
October 3 | 4:30 p.m. | Lebanon (V) | Away |
October 4 | 4:30 p.m. | Belleville West (JV then V) | Home |
October 7 | 10:00 a.m. | Civic Memorial (JV then V) | Away |
updated 9-1-23 |
Coaching Staff
Head Coach: Mr. Chad Rakers
Assistant Coaches: Madi Haake, Ali Kampwerth, and Cortney Walker
Additional Website: Mater Dei Lady Knights Volleyball
DATE | TIME | OPPONENT | LOCATION |
---|---|---|---|
August 25 | tba | MICDS Tournament (V) | Away (Legacy VTC) |
August 26 | tba | MICDS Tournament (V) | Away (Legacy VTC) |
August 30 | 4:15 p.m. | Wesclin (Fr-JV-V) | Home |
September 5 | 6:00 p.m. Fr 6:00 p.m. JV-V |
Waterloo (Fr-JV-V) | Home |
September 7 | 6:00 p.m. Fr 6:00 p.m. JV-V |
Belleville West (Fr-JV-V) | Home |
September 8 | tba | Crossroads Classic Tournament (V) | Away (Effingham) |
September 9 | tba | Crossroads Classic Tournament (V) | Away (Effingham) |
September 14 | 6:00 p.m. Fr 6:00 p.m. JV-V |
O'Fallon (Fr-JV-V) | Home |
September 16 | 11:30 a.m. | Central (Fr-JV-V) | Home |
September 19 | 5:00 p.m. | Freeburg (Fr-JV-V) | Away |
September 29 | tba | Metro East Classic Tournament (V) | Away (Belleville East) |
September 30 | tba | Metro East Classic Tournament (V) | Away (Belleville East) |
October 3 | 5:00 p.m. | Gibault (Fr-JV-V) | Away |
October 7 | 1:00 p.m. | University High School (V) | Away (U-High) |
October 7 | 2:30 p.m. | Nazareth Academy (V) | Away (U-High) |
October 10 | 4:30 p.m. | Althoff (Fr-JV-V) | Away |
October 12 | 6:00 p.m. Fr 6:00 p.m. JV-V |
Highland (Fr-JV-V) | Home |
October 14 | 11:00 a.m. Fr 11:00 a.m. JV-V |
Cor Jesu (Fr-JV-V) | Away |
October 16 | 6:00 p.m. Fr 6:00 p.m. JV-V |
Edwardsville (Fr-JV-V) | Home |
October 20 | tba | Quincy Notre Dame Tournament (V) | Away |
October 21 | tba | Quincy Notre Dame Tournament (V) | Away |
October 21 | tba | Wesclin Tournament (Fr) | Away |
updated 9-3-23 |
Coaching Staff
Head Coach: Mr. Cory Arentsen
Assistant Coaches: Mr. Matt Becker, Mr. Connor Beckmann, Mr. Trevor Durham, and Mr. Adam Etter
DATE | TIME | OPPONENT | LOCATION |
---|---|---|---|
November 20 | 7:30 p.m. | Wesclin at Wesclin Tip-Off Tourney (V) |
Away |
November 21 | 7:30 p.m. | Columbia at Wesclin Tip-Off Tourney (V) |
Away |
November 22 | 6:00 p.m. | Christ Our Rock at Wesclin Tip-Off Tourney (V) |
Away |
November 25 | 6:00 p.m. | Nashville at Wesclin Tip-Off Tourney (V) |
Away |
November 28 | 6:00 p.m. | Althoff (JV-V) | Home |
December 1 | 6:00 p.m. | Marion (JV-V) | Away |
December 2 | 4:30 p.m | Marquette (Fr-JV-V) | Away |
December 5 | 6:00 p.m. | Highland (JV-V) | Away |
December 9 | 6:00 p.m. | Pinkneyville (JV-V) | Home |
December 12 | 6:00 p.m. | Belleville East (JV-V) | Away |
December 15 | 6:00 p.m. | Gibault (JV-V) | Home |
December 21 | 6:00 p.m. | Collinsville (JV-V) | Away |
December 27 | tba | Mater Dei Christmas Tournament (V) | Home |
December 28 | tba | Mater Dei Christmas Tournament (V) | Home |
December 29 | tba | Mater Dei Christmas Tournament (V) | Home |
December 30 | tba | Mater Dei Christmas Tournament (V) | Home |
January 5 | 4:30 p.m. | Confluence Prep Academy (JV-V) | Away |
January 6 | 2:00 p.m. | Carbondale (JV-V) | Home |
January 9 | 6:00 p.m. | Nokomis (JV-V) | Home |
January 12 | 6:00 p.m. | St. Anthony (JV-V) | Away |
January 15 | tba | Nashville Invitational Tournament (V) | Away |
January 19 | tba | Nashville Invitational Tournament (V) | Away |
January 20 | tba | Nashville Invitational Tournament (V) | Away |
January 23 | 6:00 p.m. | Madison (JV-V) | Home |
January 26 | 6:00 p.m. | Teutopolis (JV-V) | Away |
January 27 | 6:00 p.m. | Mt. Vernon (JV-V) | Home |
January 30 | 6:00 p.m. | Salem (JV-V) | Home |
February 2 | 6:00 p.m. | Central (JV-V) | Home |
February 3 | 4:00 p.m. | Miller Career Academy (JV-V) | Home |
February 6 | 5:00 p.m. | MICDS (JV-V) | Away |
February 15 | 6:00 p.m. | Granite City (JV-V) | Home |
February 19 | 7:00 p.m. | Nashville @IHSA Class 2A Central Regional |
Home |
updated 2-11-24 |
DATE | TIME | OPPONENT | LOCATION |
---|---|---|---|
November 27 | 6:00 p.m. | Collinsville (Fr-So) | Away |
November 30 | 6:00 p.m. | Nashville (Fr-So) | Away |
December 2 | 10:00 a.m. | Salem (Fr-So) | Away |
December 2 | 4:30 p.m. | Marquette (Fr-JV-V) | Away |
December 4 | 6:00 p.m. | Belleville East (Fr-So) | Away |
December 6 | 7:30 p.m. | Highland (Fr) | Away |
December 7 | 6:00 p.m. | Mascoutah (Fr-So) | Away |
December 18 | 6:00 p.m. | Althoff (Fr-So) | Away |
December 20 | 6:00 p.m. | Mascoutah (Fr-So) | Home |
January 4 | 6:00 p.m. | O'Fallon (Fr-So) | Away |
January 6 | tba | O'Fallon Tournament (Fr) | Away |
January 8 | tba | O'Fallon Tournament (Fr) | Away |
January 10 | 6:00 p.m. | Cahokia (Fr-So) | Home |
CANCELED January 18 | 6:00 p.m. | Greenville (Fr) | Home |
January 20 | 10:00 a.m. | Central (Fr-So) | Away |
January 22 | 6:00 p.m. | Nashville (Fr-So) | Home |
January 31 | 6:00 p.m. | Centralia (Fr-So) | Away |
February 1 | 6:00 p.m. | Salem (Fr-So) | Home |
February 3 | 10:00 a.m. | Cahokia (Fr-So) | Away |
February 5 | 6:00 p.m. | Fr. McGivney (So) | Home |
February 7 | 6:00 p.m. | Althoff (Fr-So) | Home |
CANCELED February 10 | 10:00 a.m. | Okawville (Fr-So) | Away |
updated 1-28-24 |
Coaching Staff
Head Coach: Mr. Craig Zurliene
Assistant Coaches: Mrs. Paige Kasson and Mrs. Bridget Winter
DATE | TIME | OPPONENT | LOCATION |
---|---|---|---|
November 16 | 6:00 p.m. | Teutopolis at Centralia Tournament (V) |
Away |
November 18 | 12:30 p.m. | Highland at Centralia Tournament (V) |
Away |
November 18 | 5:30 p.m. | Centralia at Centralia Tournament (V) |
Away |
November 22 | 3:00 p.m. | Edwardsville (JV-V) | Away |
November 25 | 6:00 p.m. | Reitz Memorial at Edwardsville Shootout (V) |
Away |
November 29 | 5:00 p.m. | Belleville West (Fr-JV-V) | Away |
December 2 | 12:00 p.m. | Freeburg (V) | Away |
December 4 | 6:00 p.m. | Central (JV-V) | Home |
December 9 CANCELED |
tba | Hutsonville at IL-IN Shootout (V) |
Away (Hutsonville) |
December 11 | 6:00 p.m. | Highland (JV-V) | Home |
December 16 | 12:00 p.m. | Sacred Heart-Griffen (JV-V) | Home |
December 18 | 6:00 p.m. | Fr. McGivney (JV-V) | Away |
December 21 | 4:00 p.m. | Waterloo (JV-V) | Home |
December 27 | 4:30 p.m. | tba - Mascoutah Invitatonal (V) | Away |
December 28 | tba | Mascoutah Invitational (V) | Away |
December 29 | tba | Mascoutah Invitational (V) | Away |
January 3 | 6:00 p.m. | Althoff (JV-V) | Home |
January 6 | 2:00 p.m. | Quincy Notre Dame at Central Shootout (V) |
Away |
January 10 | 6:00 p.m. | Granite City (JV-V) | Away |
January 11 | 5:00 p.m. | Incarnate Word Academy (JV-V) | Home |
January 13 | tba | Highland Tournament (V) | Away |
January 15 | tba | Highland Tournament (V) | Away |
January 18 | tba | Highland Tournament (V) | Away |
January 20 | tba | Highland Tournament (V) | Away |
January 25 | 6:00 p.m. | Centralia (JV-V) | Home |
January 27 | 12:00 p.m. | Nashville (Fr-JV-V) | Home |
January 29 | 5:00 p.m. | Teutopolis (Fr-JV-V) | Home |
January 31 | 6:00 p.m. | Okawville (JV-V) | Away |
February 3 CANCELED |
12:30 p.m. | Miller Career Academy (JV-V) | Home |
February 5 | 6:00 p.m. | Belleville East (JV-V) | Away |
February 7 | 6:00 p.m. | Pinckneyville (JV-V) | Away |
February 13 | 7:30 p.m. | Greenville @ IHSA Class 2A Mater Dei Regional |
Home |
February 16 | 7:00 p.m. | IHSA Class 2A Mater Dei Regional | Home |
updated 2-5-24 |
DATE | TIME | OPPONENT | LOCATION |
---|---|---|---|
November 21 | 6:00 p.m. | Central at Fr. McGivney Tournament |
Away |
November 24 | tba | Fr. McGivney Tournament | Away |
November 25 | tba | Fr. McGivney Tournament | Away |
November 27 | 6:00 p.m. | O'Fallon | Away |
November 29 | 5:00 p.m. | Belleville West (Fr-JV-V) | Away |
December 9 | 10:00 a.m. | Belleville East | Home |
December 13 | 6:00 p.m. | Central | Home |
December 27 | tba | Belleville East Lancer Tournament | Away |
December 28 | tba | Belleville East Lancer Tournament | Away |
January 6 | tba | Belleville West Jamboree | Away |
January 11 | 5:00 p.m. | Civic Memorial | Away |
January 18 | 6:00 p.m. | Fr. McGivney | Away |
January 20 | 10:30 a.m. | Waterloo | Home |
January 27 | 12:00 p.m. | Nashville (Fr-JV-V) | Home |
January 29 | 5:00 p.m. | Teutopolis (Fr-JV-V) | Home |
January 31 | 6:00 p.m. | Mt. Vernon | Home |
updated 12-14-23 |
Coaching Staff
Head Coach: Mr. Jeff Johnson
Assistant Coach: Mr. Todd Frey
NOTE: Home matches held at V&H Recreation, 732 North 4th Street, Breese
DATE | TIME | OPPONENT | LOCATION |
---|---|---|---|
November 9 | 3:15 p.m. | Wesclin (boys) | Home |
November 18 | 9:00 a.m. | Salem Invitational (boys) | Salem Bowl |
November 27 | 3:00 p.m. | Althoff | St. Clair Bowl |
November 28 | 3:00 p.m. | Gibault | West Park Bowl |
November 29 | 3:00 p.m. | Granite City | Airport Bowl |
December 5 | 3:15 p.m. | Dupo | Home |
December 6 | 3:00 p.m. | Cahokia | St. Clair Bowl |
December 7 | 3:15 p.m. | Althoff | Home |
December 9 | 9:00 a.m. | Columbia Kegler Tournament (boys) | West Park Bowl |
December 12 | 3:15 p.m. | Granite City | Home |
December 13 | 3:15 p.m. | Central | Home |
December 14 | 3:15 p.m. | Cahokia | Home |
January 6 | 9:00 a.m. | Mike Gebke Tournament (girls) | Bartelso Bowl |
January 9 | 3:15 p.m. | Gibault | Home |
January 13 | 9:00 a.m. | IHSA Belleville East Regional (boys) | Bel-Air Bowl |
January 17 | 9:00 a.m. | Carterville Invitational (boys) | SI Bowl |
January 18 | 3:15 p.m. | Lebanon | Home |
January 30 | 3:00 p.m. | Wesclin (girls) | Baden Bowl |
February 3 | 9:00 a.m. | IHSA Triad Regional (girls) | Hi-Top Bowl |
February 10 | 9:00 a.m. | IHSA Carterville Sectional (girls) | SI Bowl |
February 16-17 | tba | IHSA State Final (girls) | Cherry Bowl |
updated 2-5-24 |
Coaching Staff
Head Coach: Mrs. Jamie Jung
Assistant Coach: Mrs. Lindsay Timmermann
Competition Schedule 2023-2024
ICCA Invitationals
December 9, 2023: Highland High School
December 17, 2023: Edwardsville High School
January 13, 2024: Mater Dei Catholic High School
January 14, 2024: Central Community High School
ICCA Championships
January 6, 2024: Bank of Springfield Center, Springfield
IHSA Sectional
January 27, 2024: location tba
IHSA State Finals
February 2-3, 2024: Grossinger Motors Arena, Bloomington
Coaching Staff
Head Coach: Mr. Jared Green
Assistant Coaches: Mr. Jordan Kreke, Mr. Tom Robben, and Mr. Thomas Schniers
NOTE: For home games, the varsity team plays at Mater Dei, and the junior varsity team and freshman team play at Northside Park.
DATE | TIME | OPPONENT | LOCATION |
---|---|---|---|
March 16 | 11:00 a.m. | St. Anthony (JV-V) | Away |
CANCELED March 18 | 4:30 p.m. | Okawville (V) | Home |
CANCELED March 19 | 4:30 p.m. | Carlyle (JV) | Home |
March 20 | 4:30 p.m. | Belleville West (JV-V) | Away |
March 21 | 4:30 p.m. | Wesclin (V) | Home |
March 21 | 4:30 p.m. | Wesclin (JV) | Away |
March 23 | 1:00 p.m. | Vandalia (V) | Away (South Central) |
March 23 | 3:00 p.m. | South Central (V) | Away |
March 25 | 4:30 p.m. | Triad (JV-V) | Home |
March 26 | 4:30 p.m. | Teutopolis (V) | Home |
March 27 | 4:30 p.m. | Civic Memorial (JV-V) | Home |
April 2 | 4:30 p.m. | Highland (JV- V) | Away |
CANCELED April 3 | 4:30 p.m. | Nashville (JV-V) | Home |
April 4 | 4:30 p.m. | Nashville (V) | Home |
CANCELED April 4 | 4:30 p.m. | Alton (V) | Home |
April 5 | 4:30 p.m. | Roxana (V) | Home |
April 8 | 4:30 p.m. | Greenville (JV-V) | Away |
CANCELED April 10 | 4:30 p.m. | Centralia (JV-V) | Away |
April 11 | 4:30 p.m. | Hillsboro (V) | Home |
April 12 | 4:30 p.m. | Waterloo (V) | Home |
April 14 | 4:15 p.m. | Illini West | Away (Busch Stadium) |
April 15 | 4:30 p.m. | Althoff (JV-V) | Away |
April 17 | 4:30 p.m. | Collinsville (JV-V) | Away |
April 18 | 4:30 p.m. | Freeburg (V) | Home |
April 18 | 4:30 p.m. | Freeburg (JV) | Away |
April 19 | 4:30 p.m. | Salem (JV-V) | Home |
April 20 | 10:00 a.m. | Marquette (V) | Home |
April 22 | 4:30 p.m. | Granite City (JV-V) | Away |
CANCELED April 26 | 4:30 p.m. | Valmeyer (V) | Away |
CANCELED April 30 | 4:30 p.m. | St. Mary's (V) | Home |
May 1 | 4:30 p.m. | Gibault (V) | Away |
May 1 | 4:30 p.m. | Gibault (JV) | Home |
May 2 | 4:30 p.m. | Metro-East Lutheran (V) | Home |
May 4 | 1:00 p.m. | Fr. McGivney (JV-V) | Away |
CANCELED May 8 | 4:30 p.m. | Litchfield (V) | Home |
May 9 | 4:30 p.m. | Mascoutah (JV-V) | Home |
CANCELED May 10 | 4:30 p.m. | St. Mary's (V) | Away |
May 11 | 11:00 a.m. | Central (JV-V) | Home |
May 13 | 4:30 p.m. | Greenville @ IHSA Carlyle Regional |
Away (Greenville) |
May 15 | 4:00 p.m. | Roxana @ IHSA Carlyle Regional |
Away |
updated 5-13-24 |
DATE | TIME | OPPONENT | LOCATION |
---|---|---|---|
CANCELED March 26 | 4:30 p.m. | Mascoutah | Away |
March 28 | 4:30 p.m. | Central | Away |
April 1 | 10:00 a.m. | Civic Memorial | Away |
April 4 | 4:30 p.m. | Triad | Home |
April 6 | 10:00 a.m. | Belleville East (DH) | Home |
April 13 | 10:00 a.m. | Highland (DH) | Away |
April 23 | 4:30 p.m. | Mt. Vernon | Away |
April 29 | 4:30 p.m. | Alton | Home |
updated 3-26-24 |
Coaching Staff
Head Coach: Ms. Lindsey Lappe
Assistant Coaches: Brittney Becker and Adam Noud
NOTE: For home games, unless noted, varsity plays first, followed by junior varsity.
DATE | TIME | OPPONENT | LOCATION |
---|---|---|---|
March 11 | 7:30 p.m. | Southwestern at Metro Cup Showcase (V) |
Away (Gordon Moore Park) |
March 13 | 5:30 p.m. | Roxana at Metro Cup Showcase (V) |
Away (SWIC) |
March 16 | 2:00 p.m. | Marquette at Metro Cup Showcase (V) |
Away (SWIC) |
March 18 | 4:30 p.m. | Fr. McGivney (V then JV) | Away |
March 19 | 4:30 p.m. | Waterloo (V then JV) | Away |
March 23 | 10:00 a.m. | Roxana (V then JV) | Home |
March 25 | 4:30 p.m. | Salem (V) | Away |
March 26 | 5:00 p.m. | Marquette (V) | Away |
March 28 | 4:30 p.m. | Freeburg (JV then V) | Away |
April 4 | 5:00 p.m. | Gibault (V) | Away |
April 10 | 4:30 p.m. | Highland (V) | Home |
April 11 | 4:30 p.m. | Wesclin (V) | Home |
April 15 | 4:30 p.m. | Belleville West (V then JV) | Home |
April 18 | 5:00 p.m. | Collinsville (JV then V) | Away |
April 24 | 4:15 p.m. | Highland (V) | Away |
April 27 | 10:00 a.m. | Central (V) | Home |
April 30 | 4:30 p.m. | Althoff (V) | Home |
May 1 | 5:30 p.m. | Southwestern (V) | Home |
May 3 | 4:15 p.m. | Civic Memorial (JV then V) | Away |
May 10 | 4:30 p.m. | East Alton-Wood River @ IHSA Class 2A Regional |
Away (Metro-East Lutheran) |
May 14 | 5:00 p.m. | Roxana @ IHSA Class 2A Regional |
Away (Metro-East Lutheran) |
May 18 | 3:00 p.m. | Columbia @ IHSA Class 2A Sectional |
Away (SWIC West) |
updated 5-16-2024 |
Coaching Staff
Head Coach: Mr. Mike Palm
Assistant Coaches: Miss Hayley Palm and Mr. Chris Trame
DATE | TIME | OPPONENT | LOCATION |
---|---|---|---|
March 13 | 4:30 p.m. | Alton (V) | Away |
March 15 | 4:00 p.m. | Graves County (KY) @ IL vs KY Tournament (V) |
Away (Marion Stadium) |
March 15 | 6:00 p.m. | Carterville @ IL vs KY Tournament (V) |
Away (Marion Stadium) |
March 16 | 11:00 a.m. | Marshall County (KY) @ IL vs KY Tournament (V) |
Away (Marion Stadium) |
March 16 | 3:30 p.m. | McCracken County (KY) @ IL vs KY Tournament (V) |
Away (John A. Logan College) |
CANCELED March 18 | 4:30 p.m. | Okawville (V) | Home |
March 19 | 4:30 p.m. | O'Fallon (V) | Home |
March 20 | 4:30 p.m. | Columbia (V) | Home |
March 21 | 4:30 p.m. | Wesclin (V) | Home |
March 23 | 10:00 a.m. | Mascoutah (V) - DH | Away |
March 25 | 4:30 p.m. | Carlyle (V) | Away |
CANCELED March 26 | 4:30 p.m. | Highland (V) | Home |
March 27 | 4:30 p.m. | Collinsville (V) | Away |
March 28 | 4:30 p.m. | Greenville (V) | Home |
March 30 | 11:00 a.m. | Richland County (V) - DH | Home |
CANCELED April 1 | 4:30 p.m. | Hillsboro (V) | Home |
CANCELED April 2 | 4:30 p.m. | Triad (V) | Home |
April 6 | 10:00 a.m. | St. Anthony (V) - DH | Away |
April 8 | 4:30 p.m. | Freeburg (JV) | Away |
CANCELED April 10 | 4:30 p.m. | Belleville East (V) | Away |
CANCELED April 11 | 4:30 p.m. | Nashville (V) | Away |
April 12 | 4:30 p.m. | Edwardsville (JV) | Away |
April 13 | 10:00 a.m. | Triad (JV) | Home |
April 15 | 4:30 p.m. | Gillespie (V) | Away |
April 17 | 4:30 p.m. | Central (V) | Home |
April 18 | 4:30 p.m. | Highland (V) | Home |
April 20 | 10:00 a.m. | Edwardsville (V) - DH | Away |
April 22 | 4:30 p.m. | Centralia (V) | Away |
April 25 | 4:30 p.m. | Belleville East (JV) | Away |
April 26 | 4:30 p.m. | Wesclin (JV) | Away |
CANCELED April 29 | 4:30 p.m. | Effingham (V) | Home |
May 1 | 4:30 p.m. | Gibault (V) | Away |
May 2 | 4:30 p.m. | Collinsville (JV) | Away |
May 4 | tba | Casey-Westfield Tournament (V) | Away |
May 7 | 4:30 p.m. | Freeburg (V) | Away |
CANCELED May 8 | 4:30 p.m. | Belleville West (V) | Home |
May 10 | 4:30 p.m. | Fr. McGivney (V) | Away |
May 10 | tba | Belleville East Tournament (JV) | Away |
May 11 | tba | Belleville East Tournament (JV) | Away |
May 15 | 4:30 p.m. | Hillsboro @ IHSA Class 2A Vandalia Regional |
Away |
May 17 | 3:30 p.m. | Carlyle @ IHSA Class 2A Vandalia Regional |
|
updated 5-16-24 |
Coaching Staff
Head Coach: Mr. Colten Strotheide
Assistant Coach: Mr. Brandon Murphy
DATE | TIME | OPPONENT | LOCATION |
---|---|---|---|
March 28 | 12:00 p.m. | Central Quad Meet (Boys and Girls) |
Away |
April 2 | 4:00 p.m. | Wesclin Quad Meet (Boys and Girls) |
Away |
April 6 | 10:00 a.m. | East Alton-Wood River Invitational (Boys and Girls) |
Away |
April 8 | 4:00 p.m. | Freeburg Invitational (Boys and Girls) |
Away |
CANCELED April 11 | 4:00 p.m. | Highland Invitational (Girls) |
Away |
April 13 | 10:00 a.m. | Wesclin Invitational (Boys and Girls) |
Away |
April 17 | 3:00 p.m. | Carol Schnieder Invitational (Girls) |
Away (Mascoutah) |
April 19 | 3:30 p.m. | Murphysboro Invitational (Boys and Girls) |
Away |
April 22 | 3:30 p.m. | Tri-County Invitational (Boys and Girls) |
Away (Central) |
April 25 | 4:00 p.m. | Nashville Invitational (Girls) |
Away |
May 6 | 4:00 p.m. | Jared Morris Invitational (Boys) |
Away (Nashville) |
May 9 | 2:30 p.m. Field Events 4:00 p.m. Running Events |
IHSA Class 1A Nashville Sectional (Girls) |
Away |
May 16 | tba | IHSA Class 1A State Finals (Girls) |
Away (Eastern Illinois University) |
May 16 | 2:00 p.m. Field Events 3:00 p.m. Running Events |
IHSA Class 1A Webber Sectional (Boys) |
Away |
May 23 | tba | IHSA Class 1A State Finals (Boys) |
Away (Eastern Illinois University) |
updated 5-11-24 |